Skip to content

14 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block20
Lot38.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
39%
Improvement Value:$115,000
61%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,535+2.0%
2024$14,245-1.7%
2023$14,494+0.7%
2022$14,392+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3267, Page 1178

Property Built

Built

Year Built: 1969