Skip to content

16 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Price
$872,000
Last Sale Date
May 30, 2022

Property Information

Block20
Lot39.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-1U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
38%
Improvement Value:$121,700
62%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,168+15.3%
2024$13,157-1.7%
2023$13,387+0.7%
2022$13,293+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$872,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 9679, Page 983Recorded7/6/2022

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 9102, Page 74Recorded2/25/2016

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5951, Page 206

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5005, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1929