Skip to content

18 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Price
$27,500
Last Sale Date
Jul 27, 1998

Property Information

Block20
Lot39.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2-1/2S-BF-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,415
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
39%
Improvement Value:$114,800
61%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,520+2.0%
2024$14,230-1.7%
2023$14,478+0.7%
2022$14,377+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 5316, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1969