Skip to content

6416 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 22, 1991

Property Information

Block24
Lot5.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-H-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
33%
Improvement Value:$120,600
67%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,866+4.1%
2024$14,283+3.2%
2023$13,840+0.7%
2022$13,743+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4450, Page 235