Skip to content

110 63rd StWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Dec 16, 2003

Property Information

Block25
Lot28.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage20,132
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
40%
Improvement Value:$95,300
60%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,176+2.0%
2024$11,933-1.7%
2023$12,141+0.7%
2022$12,056+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft20,132DeedBook 7334, Page 281Recorded7/28/2004

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 47255, Page 25951