Skip to content

6307 Broadway(Unit C0007)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block26
Lot12
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage370
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
18%
Improvement Value:$25,700
82%
Total Assessment$31,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,406+2.0%
2024$2,358-1.7%
2023$2,399+0.7%
2022$2,382+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft370DeedBook 9894, Page 765Recorded4/17/2025

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft370DeedBook 9608, Page 991Recorded10/22/2021

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

Sq Ft370DeedBook 9580, Page 219Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

Sq Ft370DeedBook 9177, Page 26Recorded2/1/2017

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 8356, Page 300