Skip to content

130 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block28
Lot29.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2SFR 3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
36%
Improvement Value:$112,500
64%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,494+2.0%
2024$13,225-1.7%
2023$13,456+0.7%
2022$13,361+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988