Skip to content

15 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1970

Last Sale Price
$50
Last Sale Date
May 28, 2013

Property Information

Block2
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
48%
Improvement Value:$67,700
52%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+2.0%
2024$9,824-1.7%
2023$9,996+0.7%
2022$9,926+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5275, Page 78

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4771, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1970