Skip to content

6204 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1972

Last Sale Price
$395,500
Last Sale Date
Aug 28, 2012

Property Information

Block32
Lot32.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
40%
Improvement Value:$91,400
60%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,775+2.0%
2024$11,540-1.7%
2023$11,741+0.7%
2022$11,659+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,500

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 8869, Page 801Recorded9/12/2012

Property Built

Built

Year Built: 1972