Skip to content

33 62nd St Apt 1aWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Dec 29, 2004

Property Information

Block36
Lot16
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,400
41%
Improvement Value:$19,000
59%
Total Assessment$32,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,676+9.3%
2024$2,448-1.7%
2023$2,491+0.7%
2022$2,474+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 7466, Page 129