Skip to content

33 62nd St Apt 2aWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$266,770
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block36
Lot16
QualifierC0021
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
36%
Improvement Value:$32,000
64%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,856-2.8%
2024$3,968+3.2%
2023$3,845+0.7%
2022$3,818+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$266,770

From:

To:

DeedBook 9736, Page 995Recorded3/27/2023

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5521, Page 142