Skip to content

33 62nd St Apt 2bWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block36
Lot16
QualifierC0022
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage13.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,200
30%
Improvement Value:$55,200
70%
Total Assessment$78,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,475+4.1%
2024$6,221+3.2%
2023$6,028+0.7%
2022$5,986+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 9763, Page 487Recorded8/3/2023

Property Sale

Sale
$60,395

From:

To:

DeedBook 9547, Page 210NU CodeFamily (1)Recorded4/6/2021

Property Sale

Sale
$41,750
DeedBook 5516, Page 189