Skip to content

33 62nd St Apt 4bWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block36
Lot16
QualifierC0042
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD 1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage15.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
33%
Improvement Value:$55,300
67%
Total Assessment$82,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,369+2.0%
2024$6,242-1.7%
2023$6,351+0.7%
2022$6,307+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 9537, Page 984Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 6052, Page 54