Skip to content

6119 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1939

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 10, 1993

Property Information

Block36
Lot21.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
75%
Improvement Value:$29,100
25%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,991+2.0%
2024$8,811-1.7%
2023$8,965+0.7%
2022$8,902+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939