Skip to content

6035 Blvd East(Unit C0011)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Aug 9, 2017

Property Information

Block36
Lot33
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
43%
Improvement Value:$49,100
57%
Total Assessment$86,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,639+2.0%
2024$6,507-1.7%
2023$6,620+0.7%
2022$6,574+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

DeedBook 9230, Page 770Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 7672, Page 103