Skip to content

6035 Blvd East(Unit C0014)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block36
Lot33
QualifierC0014
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
54%
Improvement Value:$23,700
46%
Total Assessment$51,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,933+2.0%
2024$3,854-1.7%
2023$3,921+0.7%
2022$3,894+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 9329, Page 6069Recorded8/3/2018

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

DeedBook 9169, Page 753Recorded1/5/2017