Skip to content

6035 Blvd East #B4West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block36
Lot33
QualifierC0024
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
43%
Improvement Value:$36,400
57%
Total Assessment$63,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,912+2.0%
2024$4,814-1.7%
2023$4,898+0.7%
2022$4,864+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 9459, Page 745Recorded12/31/2019

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 7567, Page 268