Skip to content

6035 Blvd East(Unit C0025)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 8, 2021

Property Information

Block36
Lot33
QualifierC0025
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
43%
Improvement Value:$39,100
57%
Total Assessment$68,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290+2.0%
2024$5,184-1.7%
2023$5,275+0.7%
2022$5,238+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 9543, Page 601Recorded3/19/2021

Property Sale

Sale
$14,674
DeedBook 6086, Page 43