Skip to content

6035 Blvd East(Unit C0026)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 14, 2016

Property Information

Block36
Lot33
QualifierC0026
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
43%
Improvement Value:$35,000
57%
Total Assessment$61,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,735+2.0%
2024$4,640-1.7%
2023$4,721+0.7%
2022$4,688+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 9171, Page 610Recorded1/11/2017

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 8869, Page 117