Skip to content

6023 Blvd East Apt 3aWest New York, NJ 07093

Built 1987

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block39
Lot10.01
QualifierC0031
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD-2BA-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
41%
Improvement Value:$72,000
59%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,407+2.0%
2024$9,220-1.7%
2023$9,381+0.7%
2022$9,315+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 9507, Page 512Recorded9/11/2020

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

DeedBook 9173, Page 215Recorded1/18/2017

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5302, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1987