Skip to content

6015 Blvd East Apt 7aWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block39
Lot12
QualifierC0071
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage408
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,400
37%
Improvement Value:$33,700
63%
Total Assessment$53,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,095+2.0%
2024$4,013-1.7%
2023$4,083+0.7%
2022$4,054+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft408DeedBook 9439, Page 568Recorded10/1/2019

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

DeedBook 9140, Page 513Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 8337, Page 161