Skip to content

6118 Johnson PlaceWest New York, NJ 07093

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2019

Property Information

Block40
Lot32.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3B-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
33%
Improvement Value:$127,500
67%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,651+2.0%
2024$14,358-1.7%
2023$14,609+0.7%
2022$14,507+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8545, Page 314Recorded6/23/2008

Property Sale

Sale
$663,000

From:

To:

DeedBook 8053, Page 48NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/16/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006