Skip to content

6111 Fillmore PlWest New York, NJ 07093

Built 2013
Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 20, 2014

Property Information

Block42
Lot13.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description5ST-21 UN W/PKG
Dwellings21
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
12%
Improvement Value:$1,103,800
88%
Total Assessment$1,260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$104,063+4.1%
2024$99,981+3.2%
2023$96,881-33.4%
2022$145,447+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 8810, Page 445