Skip to content

203 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1909

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block42
Lot21.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,975
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
60%
Improvement Value:$69,600
40%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,348+2.0%
2024$13,081-1.7%
2023$13,310+0.7%
2022$13,216+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,975DeedBook 7105, Page 22Recorded8/7/2003

Property Built

Built

Year Built: 1909