Skip to content

6113 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1914

Owner
---
Last Sale Price
$1,201,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block42
Lot25.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3B-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
38%
Improvement Value:$102,500
62%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,627+9.3%
2024$12,469-1.7%
2023$12,687+0.7%
2022$12,598+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,201,000
DeedBook 9910, Page 435Recorded7/2/2025

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

DeedBook 9613, Page 119Recorded11/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1914