Skip to content

6120 Fillmore Place(Unit C0001)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block42
Lot41
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage847
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,600
20%
Improvement Value:$57,600
80%
Total Assessment$72,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,567+2.0%
2024$5,456-1.7%
2023$5,551+0.7%
2022$5,512+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft847DeedBook 9321, Page 751Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft847DeedBook 8798, Page 200NU CodePartial parcel (6)Recorded6/23/2011

Property Built

Built

Year Built: 2008