Skip to content

6120 Fillmore Place(Unit C0006)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 21, 2016

Property Information

Block42
Lot41
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage961
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
18%
Improvement Value:$73,300
82%
Total Assessment$89,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,932+2.0%
2024$6,794-1.7%
2023$6,912+0.7%
2022$6,864+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft961DeedBook 9173, Page 527Recorded1/19/2017

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft961DeedBook 8649, Page 203NU CodePartial parcel (6)Recorded2/5/2009

Property Built

Built

Year Built: 2008