Skip to content

6120 Fillmore Place(Unit C0007)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block42
Lot41
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage859
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
21%
Improvement Value:$57,300
79%
Total Assessment$72,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,560+2.0%
2024$5,449-1.7%
2023$5,544+0.7%
2022$5,505+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft859DeedBook 9174, Page 927Recorded1/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$234,625
DeedBook 8579, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 2008