Skip to content

151 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block45
Lot14.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
33%
Improvement Value:$78,900
67%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+2.0%
2024$8,947-1.7%
2023$9,104+0.7%
2022$9,040+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914