Skip to content

205 61st/6033 B'WyWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block46
Lot16.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-2U/GAS STATI
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
56%
Improvement Value:$109,700
44%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,416+4.1%
2024$19,615+3.2%
2023$19,007+0.7%
2022$18,874+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914