Skip to content

6107 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block50
Lot1.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
30%
Improvement Value:$78,100
70%
Total Assessment$111,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,590+2.0%
2024$8,419-1.7%
2023$8,566+0.7%
2022$8,505+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 9561, Page 722NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1959