Skip to content

6107a Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2024

Property Information

Block50
Lot1.05
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
30%
Improvement Value:$89,200
70%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,847+2.0%
2024$9,650-1.7%
2023$9,819+0.7%
2022$9,750+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959