Skip to content

6117 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block50
Lot23.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
35%
Improvement Value:$116,000
65%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,764+2.0%
2024$13,489-1.7%
2023$13,725+0.7%
2022$13,628+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 9331, Page 764Recorded8/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1967