Skip to content

6115 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block50
Lot23.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
35%
Improvement Value:$115,200
65%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,702+2.0%
2024$13,429-1.7%
2023$13,663+0.7%
2022$13,567+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967