Skip to content

6115 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 17, 2001

Property Information

Block51
Lot23.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-2GAR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$66,500
52%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,947+2.0%
2024$9,749-1.7%
2023$9,919+0.7%
2022$9,849+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5914, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1899