Skip to content

305 61st StreetWest New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block53
Lot15.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
29%
Improvement Value:$148,300
71%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,062+2.0%
2024$15,741-1.7%
2023$16,016+0.7%
2022$15,904+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 5893, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1988