Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
400 60th StWest New York, NJ 07093
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 31, 2024
Property Information
Block55
Lot50.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9
Building Details
Building Class---
Description2B-3 OFFICES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$95,600
57%
Improvement Value:$73,400
43%
Total Assessment$169,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,958 | +4.1% |
| 2024 | $13,410 | +3.2% |
| 2023 | $12,994 | +0.7% |
| 2022 | $12,903 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.