Skip to content

6040 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Nov 12, 2012

Property Information

Block57
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,687
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
88%
Improvement Value:$25,000
13%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,518+4.1%
2024$15,870+3.2%
2023$15,378+0.7%
2022$15,270+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

DeedBook 8881, Page 753Recorded12/5/2012