Skip to content

27 66th St Apt 7West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 6, 2008

Property Information

Block5
Lot23
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description2BD-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage545
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
63%
Improvement Value:$15,000
38%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,304+4.1%
2024$3,174+3.2%
2023$3,076+0.7%
2022$3,054+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 8629, Page 1126Recorded10/24/2008

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft20,132DeedBook 7665, Page 1Recorded9/14/2005