Skip to content

27 66th St Apt 8West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jan 2, 2014

Property Information

Block5
Lot23
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description2BD-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage612
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
85%
Improvement Value:$6,700
15%
Total Assessment$46,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,547+2.0%
2024$3,476-1.7%
2023$3,537+0.7%
2022$3,512+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft612DeedBook 8952, Page 710Recorded1/10/2014

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft20,132DeedBook 7853, Page 189Recorded3/27/2006

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5104, Page 21