Skip to content

21 66th St Apt 8West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block5
Lot26
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1BD-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
35%
Improvement Value:$37,800
65%
Total Assessment$58,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,480+2.0%
2024$4,391-1.7%
2023$4,467+0.7%
2022$4,436+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 9708, Page 641Recorded11/9/2022

Property Sale

Sale
$136,375

From:

To:

DeedBook 9459, Page 824NU CodeTitle correction (4)Recorded12/31/2019

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8980, Page 207Recorded6/30/2014

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

DeedBook 8806, Page 910Recorded8/19/2011

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

DeedBook 8379, Page 261Recorded11/21/2007

Property Sale

Sale
$130,500

From:

To:

DeedBook 7202, Page 330Recorded1/27/2004

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 7030, Page 159

Property Sale

Sale
$67,500

From:

To:

DeedBook 7030, Page 159Recorded3/22/2003