Skip to content

6515 Blvd East(Unit C0109)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block5
Lot32
QualifierC0109
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1BR 1I
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage520
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
29%
Improvement Value:$35,500
71%
Total Assessment$49,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,840+2.0%
2024$3,763-1.7%
2023$3,829+0.7%
2022$3,802+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 9305, Page 391Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 8957, Page 495