Skip to content

6515 Blvd East(Unit C0217)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block5
Lot32
QualifierC0217
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1BR 2Q
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage520
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,200
36%
Improvement Value:$26,800
64%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,239+2.0%
2024$3,174-1.7%
2023$3,229+0.7%
2022$3,207+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 9654, Page 422Recorded4/1/2022

Property Sale

Sale
$9,493
DeedBook 7232, Page 243