Skip to content

6515 Blvd East(Unit C0301)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block5
Lot32
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
DescriptionSTUDIO 3A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage300
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
24%
Improvement Value:$34,500
76%
Total Assessment$45,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,725+4.1%
2024$3,579+3.2%
2023$3,468+0.7%
2022$3,443+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft300DeedBook 9328, Page 856Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 7418, Page 151