Skip to content

6515 Blvd East(Unit C0302)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block5
Lot32
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
DescriptionSTUDIO 3B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage300
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
23%
Improvement Value:$35,100
77%
Total Assessment$45,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,524+2.0%
2024$3,454-1.7%
2023$3,514+0.7%
2022$3,489+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft300DeedBook 9406, Page 854NU CodeTitle correction (4)Recorded6/3/2019

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft300DeedBook 9245, Page 542Recorded10/12/2017

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 7474, Page 98