Skip to content

6515 Blvd East(Unit C0316)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block5
Lot32
QualifierC0316
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1BR 3P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage520
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
15%
Improvement Value:$38,100
85%
Total Assessment$45,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,470+2.0%
2024$3,401-1.7%
2023$3,460+0.7%
2022$3,436+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 9252, Page 311NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/5/2017

Property Sale

Sale
$52,075
DeedBook 8792, Page 888