Skip to content

6515 Blvd East(Unit C0416)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block5
Lot32
QualifierC0416
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1BR 4P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage520
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,800
25%
Improvement Value:$52,200
75%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,398+2.0%
2024$5,290-1.7%
2023$5,382+0.7%
2022$5,345+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 9827, Page 707

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 9702, Page 203Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 9230, Page 192