Skip to content

6515 Blvd East(Unit C0512)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 19, 2013

Property Information

Block5
Lot32
QualifierC0512
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
DescriptionSTUDIO 5L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage300
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
27%
Improvement Value:$31,100
73%
Total Assessment$42,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,518+4.1%
2024$3,380+3.2%
2023$3,276+0.7%
2022$3,253+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 8929, Page 391