Skip to content

6515 Blvd East(Unit C0516)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block5
Lot32
QualifierC0516
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1BR 5P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage520
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
22%
Improvement Value:$65,500
78%
Total Assessment$83,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,439+2.0%
2024$6,310-1.7%
2023$6,420+0.7%
2022$6,375+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 9711, Page 462NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/22/2022

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 8575, Page 262