Skip to content

6515 Blvd East(Unit C0517)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block5
Lot32
QualifierC0517
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1BR 5Q
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage520
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
45%
Improvement Value:$19,100
55%
Total Assessment$35,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,891+9.3%
2024$2,645-1.7%
2023$2,691+0.7%
2022$2,672+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 9795, Page 799Recorded1/12/2024

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 9277, Page 259Recorded1/29/2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 9247, Page 895Recorded10/20/2017

Property Sale

Sale
$9,924
DeedBook 5744, Page 59